Kırşehir Objektif Haber

Kırşehir Haber

Cacabey Medresesi’ne bir restore daha…

Şehrimizin en önde gelen tarihi mimarisi olan Cacabey Medresesi yine restore ediliyor.

Cacabey Medresesi’ne bir restore daha…
446
27 Nisan 2019 - 11:52

Şehrimizin en önde gelen tarihi mimarisi olan Cacabey Medresesi yine restore ediliyor. Anadolu Selçuklu devleti zamanında gözlemevi olarak yapılan bugünlerde ise cami olarak kullanılan Cacabey Camii çok yakın bir zaman önce restore edilmiş fakat kısa bir süre sonra problemler tekrar başlamıştı.

Yüz yıllar önce yapılmış ve bugünlere kadar ayakta kalan eser yakın zamanda bir kaç kez restore edilmesine rağmen bir türlü istenilen seviyeye gelinememiştir.

Yapılan bu tarz restorelerin daha kalıcı olması gerekirken kısa zamanda eskisini aratır duruma gelinilmesi akıllar da soru işaretlerine sebep olmaktadır.

Bu kadar çok para harcanarak yapılan bu çalışmalarda kullanılan teknik ve analizlerin eksikliklerinden kaynaklanıyor olsa gerek ki kısa bir süre de yapılan iş eskisini aratıyor.

Yamalık misali sıva ile tamir edilmeye çalışılan yüzeyler kısa bir süre sonra tekrar dökülmeye başlıyor. Milyonlarca lira harcanarak restore edilen Cacabey Medresesi bakalım bu sefer nasıl olacak merakla bekliyoruz.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.