Kırşehir Objektif Haber

Kırşehir Haber

Prof Dr Harun Çiftçi: Kalkınma Odaklı Proje Merkezi olmazsa olmazımızdır

Ahi Evran Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Çiftçi yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Prof Dr Harun Çiftçi: Kalkınma Odaklı Proje Merkezi olmazsa olmazımızdır
288
07 Mayıs 2019 - 17:51

Ahi Evran Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Çiftçi yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Üniversitelerin eğitim ve öğretim faaliyetleri yanında yeni bilgi ve teknoloji üretmek ve üretilenlerin topluma fayda sağlama görev ve sorumluluğunun olduğu gerek Sayın Cumhurbaşkanımz tarafından ve gerekse Sayın YÖK Başkanımız tarafından sıklıkla dile getirilmektedir. Onuncu kalkınma planında “Yükseköğretim sistemi, hesap verebilirlik temelinde özerklik, performans odaklılık, ihtisaslaşma ve çeşitlilik ilkeleri çerçevesinde kalite odaklı rekabetçi bir yapıya dönüştürülecektir.” ifadesine yer verilerek planın kapsayacağı dönemde yükseköğretim yapısının ihtisaslaşma odağında bir dönüşüm geçireceğine işaret edilmiştir.

2014 yılında Bölgesel Gelişme Yüksek Kurulu tarafından onaylanarak yürürlüğe giren Bölgesel Gelişme Ulusal Stratejisinde de yatay amaçlar başlığı altında üniversitelerin bulundukları bölgelere sağlayacakları katkıların artırılması hususuna özellikle vurgu yapılmıştır.

Bu bakış, Üniversitemizin paydaşlarla işbirliği içerisinde yerel ve bölgesel kalkınmaya öncülük etmesinin zorunluluğunu ortaya koymaktadır. Bölgesel kalkınma için Proje Merkezi ve TEKNOPARK kurulumunu önemli görmekteyiz. Bunların yanında Jeotermal ve Tarım alanında ki Pilot projelerin devamı ve sürdürülebilirliğinin sağlanması önem verdiğimiz diğer bir konudur.

• . KALKINMA ODAKLI PROJE MERKEZİ ve TEKNOPARK KURULUMU PROJESİ

• Bu kapsamda Üniversitemiz bünyesinde etkin ve aktif bir kalkınma odaklı proje birimi oluşturulucaktır. Bu birim; öğretim üyeleri, öğretim elemanları, idari personel ve öğrencilerden (lisans, lisansüstü) oluşturulacaktır.

Bu birim;

– Bölgedeki potansiyel enerji kaynaklarının etkin kullanımına,

– Bölgesel tarım ve hayvancılığın geliştirilmesine – Bölgenin doğal, tarihî ve kültürel değerlerini tanıtıp geliştirmeye – Yerel ve bölgesel kurum ve kuruluşlarla, ihtiyaç duyulan alanlarda eğitim, araştırma, danışmanlık ve teknik hizmetlerin sunulmasına dönük projeler ve faaliyetler gerçekleştirecektir.

TEKNOPARK

Kurulması Mart 2019 itibariyle; toplam 83 adet Teknoloji Geliştirme Bölgesi kurulmuştur. İç Anadolu Bölgesinde sadece Aksaray ve Kırşehir’de Teknoloji Geliştirme Bölgesi olmadığı görülmektedir. Kırşehir çevre iller arasında en çok ihracat rakamına (226 Milyon Dolar) ulaşmış il olmasına rağmen Teknoloji Geliştirme Bölgesi kurulumu henüz gerçekleşmemiştir. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi önderliği ve himayelerinde kurulacak TEKNOPARK ile, Teknoloji Geliştirme Bölgelerine sağlanan muafiyetler göz önüne alındığında Kırşehir’imize büyük ekonomik, teknolojik, siyasi ve sosyal katkıların sağlanacağına inanmaktayız.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.